Książka dla ludzi mądrych. Wędrując ścieżkami wiedzy

Książka dla ludzi mądrych. Wędrując ścieżkami wiedzy

Książka dla ludzi mądrych. Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją” autorstwa Marka Regnera, to ciekawostka wydawnicza, która pojawiła się w księgarniach za sprawą wydawnictwa SBM Renata Grzmitrzak. Jest ona rodzajem literatury podważającej nasze zdolności myślenia oraz to, przy czym zwykliśmy się myślowo upierać. Ponieważ istnieje dla nas szereg rzeczy niezmiennych i niepodważalnych. I to one świadczą o tym kim jesteśmy. Nie ja, nie ty, ale mój dom i samochód oraz aktualny stan konta w internetowym banku. Skąd ten jakże zły moralnie nabytek w naszej osobowości? Dlaczego mądrość kojarzy nam się z wykształceniem, a nie ze zdolnością analityczną i umiejętnościami myślenia?

DLACZEGO WRAZ Z UPŁYWEM CZASU PRZESTAJEMY PYTAĆ “DLACZEGO?”

Książka Marka Regnera, dotyczy stereotypów myślowych charakterystycznych dla ludzi, którzy przyjmując skutecznie rolę dorosłej osoby i przestali pytać “Dlaczego?”. To głupcy, którzy wszystko umieją. Jest to typowa rezygnacja z nabywania wiedzy, tym bardziej w czasach, kiedy nie musimy sami poszukiwać rozwiązań, ale są one nam podawane jakby i pośrednio na tzw. patelni. Poza tym pytanie “dlaczego” jest specyfiką dzieci. Jak moglibyśmy zatem czuć się mądrzy i jednocześnie zdolni do podważania podstaw otaczającej nas rzeczywistości, skoro jesteśmy dorośli i odpowiedzialni za samych siebie?

FILOZOFICZNE SPOTKANIA Z RZECZYWISTOŚCIĄ. PODĄŻAJĄC ZA WIEDZĄ

Wielu z na jest przekonanych o tym, że ujawnienie takiej postawy nie spotkałoby się z  pozytywnym odbiorem reszty społeczeństwa. I w tym tkwi trochę racji. Prawda jest taka, że boimy się myśleć i nie rozumiemy na czym ta czynność w zasadzie polega. Mylimy myślenie z ogólnie przyjętym wzorem i regułami obowiązującymi w danym społeczeństwie. Nie możemy być mądrzy nie ucząc się. Tylko podważając podwaliny zdobytej wcześniej wiedzy, tak naprawdę zaczynamy rozumieć czym ona jest. Głupiec się nie rozwija. Posługuje się “tym co już ma” i nie zdając sobie sprawy z tego na czym polega wiedza, jest przekonany, że zdobył prawdy ostateczne. Choć jak powszechnie wiadomo, prawdy ostateczne nie mają prawa istnieć i mieć charakteru stałego, ponieważ ludzkość stale się zmienia i rozwija.

HISTORIE GENIUSZY I RÓŻNICE W ROZUMIENIU ŚWIATA

“Książka dla ludzi mądrych. Mądrzy się ciągle uczą, głupcy wszystko umieją” przeprowadzi nas przez świat minionych epok wielkich dokonań naszych przodków, zapozna z historią geniuszy i nauczy dostrzegać różnicę między inteligencją, a mądrością. Na przykładach rozwoju myśli ludzkiej i powstawania nauki, przeniesie cię w świat pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. 

Książka - drobotdean - pl.freepik.com